Wybierz
Komornik sądowy
Wybierz
Sprawy Komornicze
Wybierz
Grudziądz
Wybierz
Komornik sądowy
Sprawy Komornicze
Grudziądz

Komornik - Grudziądz

Paweł Masny

Paweł Masny

Komornik sądowy
Sprawy Komornicze
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Grudziądzu nr IV Więcej
ul. pl. Niepodległości 13/1A, Grudziądz


Komornik to specjalista zajmujący się ściąganiem długów. Jest funkcjonariuszem publicznym tak samo, jak sędzia. Kancelarie komornicze działają na terenie danego rejonu, zatem zajmują się tylko sprawami na wybranym obszarze administracyjnym.

Kto i dlaczego zgłasza się do komornika?

Kancelarie komornicze zajmują się wszczynaniem oraz postępowaniem spraw egzekucyjnych, czyli ściąganiem długów. Do takich instytucji zgłaszają się osoby, które udzieliły pomocy materialnej innej osobie i nie otrzymały zwrotu zgodnie z wcześniej zawartą umową.

 

Udając się do kancelarii, należy mieć wszelkie dokumenty sporządzone podczas zawierania umowy, tj. akty notarialne oraz ewentualne aneksy, dane dłużnika (PESEL, imię i nazwisko, miejsce zamieszkania) oraz dokumenty potwierdzające tożsamość wierzyciela.

Jak przebiega proces egzekucyjny?

Wszczęcie procesu rozpoczyna się w kancelarii komorniczej, zazwyczaj na wniosek wierzyciela. Komornik sprawdza otrzymaną dokumentację i na jej podstawie udaje się do sądu, aby uzyskać stosowne orzeczenie – pozwolenie na przeprowadzenie czynności egzekucyjnych.

 

Następnie komornik ustala, co należy przejąć od dłużnika. Prawnik nie potrzebuje zgody właściciela mienia, aby je zarekwirować, jeżeli jednak osoba zadłużona będzie utrudniała proces, komornik ma prawo wezwać policję.

Co może, a czego nie może odebrać komornik?

Prawo ściśle określa, co komornik może odebrać. Do tej grupy należą wszelkie przychody dłużnika, jego nieruchomości oraz wszystkie przedmioty, które nie są zakwalifikowane jako niezbędne do życia i przetrwania.

 

Druga grupa to mienie, którego komornik nie może odebrać i są to rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania, takie jak pościel, ubrania, urządzenia domowe służące do przyrządzania jedzenia oraz meble przeznaczone do zaspokajania podstawowych potrzeb (np. łóżko).

Komornicy – Grudziądz

Za pośrednictwem naszego portalu wyszukasz specjalistę, który przyjmuje w Twoim rejonie, poznasz jego cennik oraz terminarz. Możesz zapisać się na konsultację w wybranym terminie lub wysłać wiadomość do wybranej kancelarii.

 

Użytkownicy serwisu mogą wystawiać opinie dotyczące komorników – dzięki nim znajdziesz prawnika, który spełni Twoje oczekiwania.