RozwódRozwód od A do Z

Rozwód okiem prawnika – jak zbierać dowody?

2 min. czytania
SZUKASZ PRAWNIKA?

Decydując się na rozwód z orzekaniem o winie, musimy być przygotowani na to, że będziemy musieli ją udowodnić. Zapytaliśmy dwóch adwokatów specjalizujących się w rozwodach i prawie rodzinnym o to, jak sobie z tym poradzić.

“Przykładowo, jeśli podejrzewamy męża/żonę o zdradę, będziemy musieli zebrać zestaw dowodów na to, że tak rzeczywiście było. Bo co w sytuacji, kiedy druga strona zaprzeczy? Musimy mieć dowód na poparcie każdego zarzutu, każdej tezy którą stawiamy” – mówi Maciej Cerajewski, adwokat z Bydgoszczy. 

Sprawa jednak nie jest zwykle prosta, bo dowody muszą być zebrane w sposób zgodny z prawem. W przeciwnym razie, możemy sobie narobić dodatkowych kłopotów.

Zbieranie dowodów – jak tego nie robić?

“Co ważne, zbierając dowody, musimy uważać by nie narazić się na inne problemy. Dla przykładu: korzystanie z podsłuchów i innych podobnych urządzeń może nas narazić na karę grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Mówi o tym artykuł art. 267 § 3 Kodeksu Karnego” – dodaje Maciej Cerajewski. 

Dotyczy to nie tylko stosowania podsłuchów, ale również szpiegujących programów komputerowych, czy urządzeń rejestrujących obraz (filmy i zdjęcia) bez wiedzy drugiej storny. 

“Dowód zdobyty w taki sposób może zostać zignorowany przez sąd, i określony jako sprzeczny z prawem. Warto więc przygotować się do zdobycia dowodów w sposób legalny”- ostrzega. 

Dowody –  skąd je wziąć?

Skąd w takim razie wziąć dowody? I w jaki sposób zebrać je legalnie? 

“Dowodami w takiej sprawie może być na przykład nasza korespondencja smsowa z drugim małżonkiem, czy zeznania świadków. Jeśli na przykład podejrzewamy małżonka o zdradę, a ktoś
z naszych przyjaciół widział naszego małżonka w jednoznacznej sytuacji z kimś innym np. na ulicy, warto poprosić go o pomoc” – radzi Marta Jaśków z Kancelarii Adwokackiej w Poznaniu. “Cała trudność polega zwykle na tym, żeby się o tym w ogóle dowiedzieć” – dodaje.

“Niejednokrotnie pomóc w tym może również skorzystanie z usług detektywistycznych” – mówi adwokat Maciej Cerajewski.

Im szybciej, tym lepiej 

“Mnie, jako adwokatowi, znacznie łatwiej jest prowadzić proces rozwodowy, jeśli już na pierwszej wizycie, dowiem się, że chcemy orzekać o winie i mamy zebrane na tę okoliczność dowody” – mówi Marta Jaśków. “Dlatego też dowody warto zbierać znacznie wcześniej, zanim złożymy pozew rozwodowy. Później już każdy z małżonków wie, że ten drugi będzie próbował udowodnić w jakiś sposób jego winę i równocześnie się bronić. Wtedy jest to już bardzo trudne” – dodaje. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na pewno o tym, co druga strona może mieć nam do zarzucenia. “Warto także pomyśleć co druga strona może przedłożyć w odpowiedzi na pozew. W każdym razie powinniśmy całość sytuacji małżeńskiej przedstawić naszemu pełnomocnikowi podając mu także te informacje, które są dla nas niekorzystne i mogą być użyte przez stronę przeciwną” – podpowiada adwokat Maciej Cerajewski.

Powiązane posty
RozwódRozwód od A do Z

Rozwód a kredyt - jak to ugryźć?

5 min. czytania
Pewne są tylko śmierć i podatki oraz to, że po…
RozwódRozwód od A do Z

Rozwód w 2022 - będzie trudniej?

5 min. czytania
Od kilku lat pojawiały się prasowe doniesienia o tym, że…
Rozwód

Co jeśli dziecko nie chce widywać drugiego rodzica?

2 min. czytania
W toku sprawy o rozwód uregulowano kontakty Mariusza z jedenastoletnią…
×
RozwódRozwód od A do Z

Rozwód krok po kroku - część 1: czego lepiej nie robić samemu, gdzie złożyć pozew i jakie dokumenty się przydadzą