Co rozumiemy przez napisanie pisma?
Podstawowym zagadnieniem jest rozróżnienie czy chodzi nam o pismo napisane przez adwokata czy radcę prawnego w sprawie związanej z odzyskaniem należności, odpowiedzi na wezwanie czy o pismo procesowe. Każdy rodzaj pisma a nawet sprawy wiąże się z innym nakładem pracy. Mamy tutaj sytuację podobną do wizyty u lekarza. Sama wizyta może kosztować 100 złotych lub 500 złotych w przypadku wybitnego specjalisty. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę konieczność zrobienia określonych badań zleconych przez lekarza w trakcie wizyty to koszty dwóch wizyt i badań mogą wynieść nawet w przypadku prostych badań tysiąc i więcej złotych. Podobnie jest w przypadku adwokatów czy radców prawnych, którzy sporządzają pisma na rzecz swoich klientów.
Od czego zależą koszty stworzenia pisma przez prawnika?
W związku z tym, że większość adwokatów czy radców prawnych posługuje się, w rozliczeniach z klientami, stawką godzinową to cena będzie w dużej mierze pochodną czasu, który prawnik potrzebuje spędzić nad przygotowaniem konkretnego pisma. W przypadku specjalistów od określonych zagadnień prawnych taki czas będzie prawdopodobnie krótszy, gdyż nie muszą oni wykorzystywać czasu na poszukiwanie zagadnień prawnych i przykładanie ich do konkretnej sprawy klienta. Jest to jednak rzadkie dzisiaj a większość kancelarii jest kancelariami ogólnymi dlatego większość radców prawnych czy adwokatów będzie potrzebowało czasu żeby zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi konkretnego zagadnienia. Oddzielną sprawą jest to, że każda ze spraw jest inna i właściwe przygotowanie do odpowiedzi wymaga czasu oraz zapoznania się z dokumentami i historią klienta (tak zwanym stanem faktycznym). Dodatkowo na koszty wpłynie popularność i renoma danej kancelarii oraz miejscowość, w której prawnik pracuje. Renomowane kancelarie z Warszawy będą kilkukrotnie droższe aniżeli dobry prawnik z Włocławka.
Różnice w cenach usług adwokackich i notarialnych między miastami.
Choć nie posiadamy jeszcze dokładnych danych dających porównać poszczególne miejscowości (mamy taką aktywność w planach), to wiemy, że koszt spotkania z prawnikiem w małej miejscowości (godzinna konsultacja) wyniesie około 100 złotych. W przypadku spotkań w renomowanej kancelarii w dużym mieście to standardowe stawki wyniosą 250 – 500 złotych. Zdarzają się jednak kancelarie pobierające 1000 złotych za godzinę spotkania. Wskazujemy tutaj najbardziej porównywalny element pracy prawnika czyli godzinną konsultację ogólną, która daje klientowi możliwość zapoznania się z możliwymi drogami rozwiązania problemu prawnego klienta.
Jakie są zatem ceny napisania pisma?
W najprostszych sprawach napisanie pisma może zamknąć się w kwocie 70-100 złotych, jeśli chodzi o prostą odpowiedź niewymagającą dogłębnej analizy sprawy. W przypadku bardziej skomplikowanych pism czy sporządzania prostych umów kancelarie adwokackie czy radcowskie pobierają opłaty rzędu 600-700 złotych. W bardzo skomplikowanych przypadkach, jak umowy zlecające wykonanie usług czy skomplikowane pisma procesowe to koszt rzędu 1000-1500 złotych. Pisma procesowe, apelacja czy pozew to koszt rzędu 400-1500 złotych w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Przedstawiamy tutaj wyłącznie dane o charakterze poglądowym, odzwierciedlające własne badania rynku dlatego polecamy zapoznać się w każdym przypadku z ofertą konkretnego, sprawdzonego prawnika. Często warto sprawdzić specjalistów z większego obszaru aniżeli najbliższa miejscowość. Dzisiaj możliwe jest przeprowadzenie sprawy z prawnikiem z drugiego końca kraju za pośrednictwem bezpiecznych i chroniących prywatność narzędzi online jak wideorozmowy czy rozmowy audio (na przykład dzięki Temada.pl).
Jak zatem podjąć decyzję?
Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest się w tym zorientować, staramy się zatem dać podstawową wiedzę i narzędzia żeby dobrze wybrać prawnika dla siebie. Ograniczenia finansowe są częstą przeszkodą w zdecydowaniu się na prawnika, z drugiej strony jego brak często słono kosztuje. Polecamy zatem zapoznać się najpierw z informacjami na temat rozważanych prawników a następnie skonsultowanie się z nimi osobiście lub zdalnie. Często ważniejszym jest żeby prawnik odpowiednio potraktował swojego klienta i chciał poznać jego problem aniżeli jego prestiż i renoma. Dla początkującego radcy prawnego czy adwokata często każdy klient jest bardzo ważny i to wystarcza by właściwie przygotować się do prowadzenia sprawy. W dużych kancelariach istnieje ryzyko, że jesteśmy jednym z tysięcy klientów dlatego można poświęcić mniej czasu na prowadzenie naszej sprawy. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z dużo większym doświadczeniem i wiedzą. Ważne jest zatem podjęcie decyzji w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, budżetu oraz tego czy dany prawnik odpowiada nam indywidualnie.