Ciekawostki

Hot Coffee Case, czyli jak determinacja pewnej starszej pani zmieniła porządek świata

2 min. czytania
SZUKASZ PRAWNIKA?

Czasami nie mamy wpływu na to, co dzieje się wokół nas. Ale mamy wpływ na to jak na to reagujemy, co z tym dalej robimy. Zmiany, czy to wielkie, czy te mniejsze, zwykle nie są dziełem przypadku. Są wynikiem konsekwencji i uporu w dążeniu do celu. Wymagają pracy i zaczynają się w naszych domach, w naszych sercach, w nas. 

27 lutego 1992 roku w USA, pewna starsza pani, wsiadła do auta prowadzonego przez swojego wnuka z kubkiem gorącej kawy, kupionej w McDonald’s. Była to Stella Liebeck i nie miała pojęcia, że ten jeden gorący kubek, za chwilę zupełnie odmieni jej życie.

Pech chciał, że przy manewrowaniu przy pasach bezpieczeństwa, kawa wylądowała na ubraniu prawie 80-letniej kobiety.

Co było dalej?

👉 kawa była tak gorąca, że doprowadziła do poparzeń 3-ciego stopnia na 16 % powierzchni ciała

👉 staruszka tydzień spędziła w szpitalu, gdzie była poddana rozmaitym zabiegom medycznym, m.in. przeszczepowi skóry

👉  dojście do siebie zajęło jej dwa lata – przez ten czas wymagała stałej opieki, co spowodowało, że jej domownicy musieli częściowo zrezygnować z pracy

Nikt w tym czasie nie ostrzegał klientów, że podawana kawa nie nadaje się od razu do spożycia. Nie było ostrzeżeń na kubkach. O możliwości poparzenia się, nie ostrzegała też obsługa. Może ktoś pomyśli, że “przecież to oczywiste, że kawa jest gorąca”, prawda?

Jak się okazuje – niekoniecznie. W latach 1982-1992 kawa z McDonalds poparzyła znacznie więcej osób w podobnych okolicznościach. Niestety ok. 700 spraw, przeszło bez echa lub zostało wyciszonych.

Stella jednak postanowiła się nie poddawać i mimo wszystko, ubiegać się o zwrot kosztów leczenia. W USA system opieki medycznej jest w dużej mierze prywatny i koszty leczenia pokrywa ubezpieczenie lub my sami. Walka z gigantem nie była łatwa, ale dzięki swojej konsekwencji i uporowi, staruszce udało się przy okazji…. zmienić procedury.

Teraz już wiesz, skąd się wzięły ostrzeżenia na kubkach z gorącymi napojami. 

Przypadek był szeroko opisywany w mediach i znany jest jako “Hot Cofee Case”. W 2011 roku HBO wyprodukowało dokument przedstawiający całą historię.
Jak widać, to co robi każdy z nas z otaczającym światem, jak reaguje na wydarzenia, ma znaczenie. To jak reagujemy, wpływa na to jak żyjemy. 

A Ty? Walczysz o swoje? 

Wielu z nas zostało pewnie nieraz niesprawiedliwie potraktowanych, ale już na starcie zrezygnowaliśmy z zabiegania o swoje prawa. Zwykle nie wiemy do kogo się zwrócić, gdzie szukać pomocy, od czego w ogóle zacząć.

Jeśli Ty też się zastanawiasz – zadzwoń do nas.
Wysłuchamy Cię i pomożemy znaleźć rozwiązanie. Nasze centrum pomocy działa praktycznie 24h. 

Powiązane posty
CiekawostkiPrawo cywilne

Oszustwo - co to właściwie jest?

2 min. czytania
Oszustwo opisane jest w art. 286 kodeksu karnego. Jest to…
CiekawostkiRozwódRozwód od A do Z

Dlaczego Twoja wypłata nie jest tylko Twoja i inne ciekawostki dotyczące podziału majątku

2 min. czytania
Podział majątku, to temat ciekawy i zaskakujący zarazem. Krąży wokół…
CiekawostkiRozwódRozwód od A do Z

Ile kosztuje rozwód?

1 min. czytania
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wielu czynników. Zależy…