CiekawostkiRozwódRozwód od A do Z

Dlaczego Twoja wypłata nie jest tylko Twoja i inne ciekawostki dotyczące podziału majątku

2 min. czytania
SZUKASZ PRAWNIKA?

Podział majątku, to temat ciekawy i zaskakujący zarazem. Krąży wokół niego wiele mitów. I jak się okazuje, w niektórych przypadkach, kierując się zdrowym rozsądkiem i logiką….. daleko nie zajdziesz.

Dam sobie uciąć mały palec lewej stopy, że przynajmniej na trzy z pięciu pytań poniżej odpowiedziałbyś błędnie.

Kategoria: majątek małżonków. Chcesz się sprawdzić? To do dzieła!

1. Czyj jest samochód kupiony po ślubie, gdy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jako właściciel widnieje tylko mąż?

Samochód jest wspólny. Niemal wszystko, co jest kupione po ślubie jest wspólne jeśli było nabyte za wspólne pieniądze. Lodówka jest wspólna, telewizor jest wspólny, pies jest wspólny (zgodnie z przepisami psa traktuje się jak rzecz), spodnie są wspólne… a nie, przepraszam! Spodnie są tylko jednego z Was – jako przedmiot osobistego użytku.

2. Po ślubie mąż zakłada przedsiębiorstwo w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, które przez dekadę prowadzi. Kto dostanie firmę po rozwodzie?

Firma wchodzi w skład majątku wspólnego, czyli jest zarówno męża jak i żony, nawet jeśli w ewidencji działalności gospodarczej widnieje tylko mąż. Ale w praktyce, przedsiębiorstwa raczej na pewno nie dostanie żona. Ma ona natomiast prawo żądać połowy jego wartości. Firmę wyceni biegły powołany przez sąd w toku sprawy o podział majątku wspólnego i na tej podstawie będzie zasądzona spłata.

3. Po podziale majątku mieszkanie przypadło na własność żonie. Mąż jeszcze przed rozwodem się stamtąd wyprowadził, ale nadal jest tam zameldowany. Czy ma prawo żądać wpuszczenia go do mieszkania?

Porównywanie prawa własności i meldunku jest trochę jak porównywanie prawa jazdy i karty rowerowej. Kartę rowerową niby dobrze mieć, a jednak nie znam nikogo, komu by się przydała. Podobnie jest z meldunkiem. Fajnie jeśli jest, ale w zasadzie nie uprawnia do niczego. Jest tylko administracyjnym potwierdzeniem pewnego stanu rzeczy, ale nie decyduje o prawie do zamieszkiwania.

4. Mąż wyprowadza się do kochanki. Czy żona dopuszcza się przywłaszczenia, jeśli „zaopiekuje się” jego wypłatą?

Nie, wynagrodzenie za pracę jest majątkiem wspólnym i każde z małżonków ma prawo je wydatkować. Co nie zmienia faktu, że powinno zostać przeznaczone na zaspokajanie potrzeb rodzinny, w przeciwnym wypadku w sprawie o podział majątku mogą pojawić się dywagacje na temat zwrotu.

5. Żona kupuje w prezencie mężowi zegarek. Prezent nabyty jest z majątku wspólnego. Czy w podziale ma prawo żądać zwrotu połowy wartości zegarka?

Nie ma prawa! Zegarek w całości jest męża i nic jej do tego. Zgodnie ze stanowiskiem judykatury, tego rodzaju podarki mają służyć wzmacnianiu więzi małżeńskiej i są zgodne z panującymi obyczajami. Wchodzą zatem w skład majątku osobistego obdarowanego małżonka.

Czy straciłabym mały palec lewej stopy? 😉

Autorem tekstu jest:
Katarzyna Błaszczyk
Adwokat specjalizująca się w rozwodach i prawie rodzinnym

Powiązane posty
CiekawostkiPrawo cywilne

Oszustwo - co to właściwie jest?

2 min. czytania
Oszustwo opisane jest w art. 286 kodeksu karnego. Jest to…
RozwódRozwód od A do Z

Rozwód a kredyt - jak to ugryźć?

5 min. czytania
Pewne są tylko śmierć i podatki oraz to, że po…
RozwódRozwód od A do Z

Rozwód w 2022 - będzie trudniej?

5 min. czytania
Od kilku lat pojawiały się prasowe doniesienia o tym, że…
×
CiekawostkiRozwódRozwód od A do Z

Ile kosztuje rozwód?